www.pediasan.ro

Intrebari si raspunsuri pentru parinti si copii!
Acum este 29 Aug 2014, 18:02

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: LOVITURILE LA CAP
MesajScris: 24 Sep 2012, 20:18 
Neconectat

AS VREA VA ROG SA-MI SPUNETI DACA TREBUIE SA MA INGRIJOREZ,PT BAIETELUL MEU....ARE 1 AN JUMATE,SI A CAZUT DUPA TOPOGAN,CAM UN METRU CRED,DAR A CAZUT PE SPATE,SI S-A LOVIT LA CAP,NU A FACUT NICI FEBRA NICI NU A AVUT ALTE SIMPTOME,MENTIONEZ CA UNDE A CAZUT IN PARC,ESTE CEVA MAI MOALE PUS PE JOS,NU STIU EXACT CUM SE NUMESTE,DAR NU E CIMENT,NISIP SAU PAMANT...CREDETI CA E CAZUL SA MERG CU EL LA UN CONTROL????SI UNDE ANUME????OARE POT APAREA SIMPTOME DUPA CATEVA ZILE,DACA A PATIT CEVA????ADIK FEBRA,VARSATURI ETC????VA MULTUMESC!!!!

Sus

Subiectul mesajului: Re: LOVITURILE LA CAP
MesajScris: 25 Sep 2012, 14:10 
Neconectat
Site Admin

gabyeepaun scrie:
AS VREA VA ROG SA-MI SPUNETI DACA TREBUIE SA MA INGRIJOREZ,PT BAIETELUL MEU....ARE 1 AN JUMATE,SI A CAZUT DUPA TOPOGAN,CAM UN METRU CRED,DAR A CAZUT PE SPATE,SI S-A LOVIT LA CAP,NU A FACUT NICI FEBRA NICI NU A AVUT ALTE SIMPTOME,MENTIONEZ CA UNDE A CAZUT IN PARC,ESTE CEVA MAI MOALE PUS PE JOS,NU STIU EXACT CUM SE NUMESTE,DAR NU E CIMENT,NISIP SAU PAMANT...CREDETI CA E CAZUL SA MERG CU EL LA UN CONTROL????SI UNDE ANUME????OARE POT APAREA SIMPTOME DUPA CATEVA ZILE,DACA A PATIT CEVA????ADIK FEBRA,VARSATURI ETC????VA MULTUMESC!!!!

Trebuie urmarit cateva zile sa vedeti daca varsa, daca isi pierde constienta, daca ii curg lichide clare din urechi sau din nas( nu secretii nazale obisnuite), daca doarme prea mult si nu poate fi trezit. daca are vreunul din simptomele mentionate trebuie sa il vada un neurochirurg la spitalul Bagdasar (daca sunteti din Bucuresti).
De obicei loviturile usoare la cap au ca si consecinte doar o tumefactie locala (cucui) si eritem (roseata) care se vindeca fara tratamente adjuvante. Desi loviturile la copii sunt greu de evitat, totusi e bine sa se loveasca cat mai rar la cap.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2